ČASOPIS NORDIC: PŘÍBĚH DVOU LYŽAŘŮ, KTEŘÍ Z NIČEHO VYTVOŘILI ZNAČKU BĚŽECKÝCH HOLÍ

Příběh dvou lyžařů HAAKON

Dva lyžaři, jeden velký sen. Příběh dvou normálních lidí, běžkařů, kteří v Jizerských horách začínají budovat novou značku běžeckých holí HAAKON. Profi hole s bláznivým nápadem vyměnit běžkařům tubus, když ho zlomí … Michal a Pavla Francke budují něco, o čem ještě uslyšíme.

Příběh dvou lyžařů HAAKON

Jejich příběh začíná ve stopě. Je zima, taková ta klasická, česká. Michal se projíždí Jizerkami a napadá ho spousta myšlenek … ale jedna myšlenka se pořád vrací. Vrací se tak často, že už to přestává být jen myšlenka a začíná mít obrysy reálného projektu.

Karbonové hůlky na běžky. To jako fakt? … je reakce většiny kamarádů. Nikdo to nebere moc vážně, spíš jako Michalův crazy nápad vyrobit si pár holí pro sebe a kámoše. On má ale větší plány.

Otec dvou malých dětí, práce na plný úvazek, organizátor mnoha sportovních akcí … nebylo to malé sousto. Jeho manželka Pavla, lyžařka a dcera bývalého olympionika v běžeckém lyžování Honzy Fajstavra, stála u projektu od samého počátku a skočila do toho rovnýma nohama.

Vytvořili tak silnou dvojici, která si jde za svým snem a vytváří pro běžkaře prvotřídní hůlky, za které se nechtějí stydět.

Nejdřív museli zjistit, jestli dokážou doručit takovou kvalitu, jakou si pro své hole představují. Žádný brak. Sami ale neumí tavit karbonová vlákna nebo lisovat plastové díly … potřebují lidi, kterým můžou věřit a kteří do toho půjdou se stejným zapálením.

Pomalu to skládali jedno po druhém. Jakmile se spojili se zkušeným výrobcem karbonových tubusů a získali přístup k technologiím a kvalitě top značek na trhu, věděli, že už není cesta zpět. Šli do toho. Na vývoj ostatních dílů oslovili Technickou Univerzitu v Liberci – ty nejlepší z nejlepších. Univerzita jim otevřela dveře k dalším technologiím, které by těžko jinde hledali.

A hůlky jsou na světě …

Skvělých holí je na trhu ale spousta. Michal s Pavlou proto chtějí jít o kus dál … Chceme hůlky pro lidi. Ptáme se jich, co potřebují a jak jim my můžeme pomoct. Z toho vznikla nabídka Garance výměny tubusu. Lidé si mohou připlatit v řádu jednotek stovek Kč a tím mají zaručenou výměnu zlomeného tubusu po dobu tří let – jakmile je zlomíte, zdarma vám posíláme nový tubus. Takže máte hůlky jako nové. Je to odvážný krok, ale je to přesně to, co lidi potřebují a my jim to chceme umožnit.“ vysvětluje Pavla.

Za krásnými, pestrobarevnými holemi stojí ale spousta zádrhelů. „Byly momenty, kdy jsme seděli, koukali na sebe a přemýšleli, jestli to tlačit dál“, přiznává Michal. „Třeba když jsme zjistili náklady na formy pro výrobu plastových dílů na hole. To byla asi ta nejdůležitější chvíle, kdy jsme se rozhodovali, jestli to odpískat anebo do toho jít … ve velkém.“

Šli do toho …

Dnes nabízí bezmála deset modelů vysoce kvalitních běžeckých holí převážně se 100% podílem karbonu, od nejvyšší kvality pro profesionální závodníky Světového poháru po dostupné modely pro rekreační jízdu. V Čechách HAAKON zaujal už řadu běžeckých týmů i profesionálních sportovců – Dušana Kožíška, Vencu Sedláčka, Zuzku Kocumovou a další. V současné době navazují spolupráci se zahraničními distributory v Itálii, Rakousku a ve Skandinávských zemích … Zkrátka HAAKON míří mezi světové značky běžeckého lyžování.

Mezi běžkaři jsou Michal s Pavlou jako doma: „Baví nás to … děláme to rádi a svědomitě, protože chceme ve stopě potkávat spokojené běžkaře.“

cs_CZCzech