Jak učit děti na běžkách?

Jak učit děti na běžkách

Víte, jak začít s učením, když vám prcek konečně stojí na sněhu? Sice s nudlí u nosu, ale je to historický moment pro vás všechny, tak si pojďme přečíst, jak na to, abychom to dětem hned napoprvé neznechutili.

Kdybyste si z textu měli odnést jednu jedinou věc tak je to: NEHROŤTE TO! Základní pravidlo číslo 1 s hvězdičkou je neznechutit dětem tento královský sport hned na začátku. Hrajte si, smějte se, dělejte blbiny … a hlavně snižte své očekávání. Pardon, oprava – zničte jakákoliv svoje očekávání! I když zůstanete před chalupou a budete hodinu hrát na honičku bez holí, dostanete rodičovský pohár – plný šampaňského – za rodiče roku.

Ale abyste se dozvěděli také něco opravdu užitečného, tady je správný metodický postup při výuce dětí na běžkách:

Jak naučit děti na běžkách

Chodím, chodíš, chodíme

Víme, že toho víte o lyžování hodně, ale při prvních krůčcích Vašeho dítěte zbytečně moc neraďte. Uděláte nejlíp, když zařídíte hezké počasí, vyberete luxusní tvrdou stopu a necháte dítě, aby samo zjistilo, zač je toho loket. Nechte ho, ať se opírá o hole, aby mělo pocit jistoty, a neřešte, jakým způsobem to dělá. V této fázi stačí úsměv, hra na vláček na kolejích, nebo na tučňáka, a psychická podpora. Posílíte v dítěti pocit hrdosti, že to zvládá.

Ono to jezdí!

Když už dítě získalo dostatek sebevědomí, můžete ho z chůze navádět do skluzu. Tzn. aby přestalo „ťapat“ a začalo se více klouzat. Nyní už dávejte pozor na častou chybu, kdy děti pohybují nepřirozeně stejnou nohou i rukou vpřed, tzv. pazgang (a nejen děti :-)).

Hůlky do křoví

Neradi to přiznáváme, ale na výuku na běžkách nejsou potřeba hole. Jízda bez holí je totiž základem výuky na běžkách, takže jakmile to bude možné, láskyplně odložte svoje HAAKONky na bezpečné místo. Díky jízdě bez holí se totiž dítě rychleji naučí pracovat s rovnováhou. Prospěje to ostatně i Vám.

Lyžař plameňák

Buď plameňák! Jízda na jedné noze je to nejzásadnější, co se musí každý běžkař naučit. Odborně řečeno, jednooporové postavení je Váš cíl. Ladný skluz, jízda po jedné lyži a rychlá výměna nohou je základem běžeckého lyžování. Můžete začít ve stoje, poté mírně skopce. Dítě by se mělo snažit vydržet na jedné lyži co nejdéle. Nenaučí se to hned. Trvá roky, než je u dětí vidět správná běžecká technika. Ale pokud vytrváte, dítě si tento skluz natolik zvnitřní, že už nikdy nebude jezdit jinak. Protože kdo jezdí po dvou, je turista, kdo jezdí po jedné, je běžkař 🙂

Pane, pojďte si hrát

Komplikovaný metodický cíl jste už pochopili, teď už si stačí jen hrát. Existuje mnoho cviků a her, jak trénovat jízdu po jedné lyži. Např. hra na babu a na mrazíka bez holí, fotbal s jednou lyží na noze, štafety, couvání, slalom nebo jízda po jedné lyži jako letadlo s rozpaženýma rukama. Nejlepší je vzít s sebou kamaráda a hrát si společně v partě.

Pozn. Pokud sami spíše jezdíte skate, i přesto doporučujeme dítě podporovat v klasické technice a skate vyučovat až po zvládnutí jednooporového postavení.

Ještě nekončíme …

Váš malý sportovec také musí umět základní dovednosti jako připlužit, zastavit, zatočit a vyšlápnout stromečkem kopec. Neberte tyto dovednosti jako samozřejmost, jsou těžké a je potřeba stejné trpělivosti jako při výuce jednooborového postavení!

Pokud potřebujete poradit s výběrem holí, rádi Vám jako česká firma z Jizerek pomůžeme. Vymysleli jsme totiž pro Vaše malé sportovce hůlky HAAKON Junior společně s výměnou tubusu, kdyby hůlka nevydržela nějaký nešťastný pád. Tyto juniorky jsou lehčí než klasické dětské hole, jak je znáte … a navíc silně motivační svítivě růžový model pro holky Junior Pink!

Přejeme Vám, opravdu upřímně, abyste byli trpělivými a vstřícnými učiteli svých dětí a aby bylo běžecké lyžování Vaším společným příjemným zážitkem.

PS: Pokud si s výukou nevěříte, navštivte půjčovnu a lyžařskou školu Horyzont na Královce v Jizerských horách. Poradí Vám vhodné vybavení pro děti od hlavy až k patě, které si můžete rovnou půjčit. Klidně jim svěřte své ratolesti. Za dva dny budou jezdit na běžkách jedna báseň.